You are not connected. Please login or register

euge i dammy

Отиди на страна : 1, 2  Next

Go down  Порака [Страна 1 of 2]

1 euge i dammy on Сре Дек 17, 2008 9:14 pm

Dijan4e

avatar
~Pocetnik~
~Pocetnik~
tuka ke rabotat euge i dammy

Преглед на профилот на членот

2 Re: euge i dammy on Чет Дек 18, 2008 5:34 pm

Dijan4e

avatar
~Pocetnik~
~Pocetnik~
kviz
1.Sto bile Kiril i Metodij?
a)rodnini
b)prijateli
g)braka
2.Na kogo bile deca Kiril i Metodij?
a)makedonskoto semejstvo Leon i Marija
b)vizantiskoto semejstvo Leon i Marija
v)germanskoto semejstvo Leon i Marija
3.Od kogo dobile povik da odat vo Moravija?
a)carot Rostilav
b)carot Samoil
v)od papata
4.Koga pocinal Kiril?
a)18 fevruari 869 godina
b)20 favruari 879 godina
v)14 fevruari 869 godina
5.Sto uspeale da stanat Kiril i Metodij?
a)apostoli
b)svestenici
v)kralevi
6.Koj bil Kliment Oxridski i koja e negovata dejnost?

sekoe prasanje nosi po 10 poeni

Преглед на профилот на членот

3 Re: euge i dammy on Чет Дек 18, 2008 7:45 pm

Euge

avatar
~Uspesen clen~
~Uspesen clen~
a prasanjava da ti gi pratime po pp ili ovde????

Преглед на профилот на членот http://www.schoolway.forumakers.com

4 Re: euge i dammy on Чет Дек 18, 2008 7:45 pm

Dijan4e

avatar
~Pocetnik~
~Pocetnik~
po pp

Преглед на профилот на членот

5 Re: euge i dammy on Чет Дек 18, 2008 7:46 pm

Euge

avatar
~Uspesen clen~
~Uspesen clen~
ok sega ke vidam ke ti gi pratam:D

Преглед на профилот на членот http://www.schoolway.forumakers.com

6 Re: euge i dammy on Чет Дек 18, 2008 7:53 pm

Dijan4e

avatar
~Pocetnik~
~Pocetnik~
euge 3 prasanje ne se ti tocni imas 30 poeni ke vidime dammy kolku poeni ke osvoi

Преглед на профилот на членот

7 Re: euge i dammy on Чет Дек 18, 2008 7:55 pm

Euge

avatar
~Uspesen clen~
~Uspesen clen~
ok zadovolna sum haha Very Happy navistina

Преглед на профилот на членот http://www.schoolway.forumakers.com

8 Re: euge i dammy on Чет Дек 18, 2008 11:40 pm

Dijan4e

avatar
~Pocetnik~
~Pocetnik~
na dammy site prasanja se i tocni osvoi 60 poeni
znaci vasata grupa ima 90 poeni

Преглед на профилот на членот

9 Re: euge i dammy on Пет Дек 19, 2008 3:09 pm

Euge

avatar
~Uspesen clen~
~Uspesen clen~
jupiiiiiiiiiii aj sega drugi prasanja interesno eeeeeeeee

Преглед на профилот на членот http://www.schoolway.forumakers.com

10 Re: euge i dammy on Пет Дек 19, 2008 3:13 pm

Dijan4e

avatar
~Pocetnik~
~Pocetnik~
cekaj site ne se odgovorile ke gi cekam do nedela ako ne odgovorat ke imaat 0 poeni a za vas imate druga zadaca da pobarata sliki a i biografija na Kiril i Metodij

Преглед на профилот на членот

11 Re: euge i dammy on Пет Дек 19, 2008 6:27 pm

Dammy :]

avatar
~Redovn clen~
~Redovn clen~
БИОГРАФИЈА НА СВЕТИ КИРИЛ И МЕТОДИЈ

Св. Кирил и Св. Методиј Солунски се родени браќа од Солун, од угледно и богато византиско семејство, татко Лав и мајка Марија. Постариот брат, Методиј, како офицер помина десет години меѓу македонските Словени. Потоа се оддалечи на гората Олимп и се предаде на монашки подвиг. Овде подоцна му се придружи и Кирил (Константин Филозоф). Кирил и Методиј, познати како солунските браќа просветители, имаат голема улога во словенската историја. Нивното дело ги описмени словенските народи.
Во почетокот на IX век била веќе подготвена солидна основа за поширока и поорганизирана мисионерска активност во Западна Бугарија. Во тоа време Византиската Империја доживува нов расцут на културен план, па овој бран ги заплиснува и градовите што биле оддалечени од Цариград,
посебно Солун. Во првите децении на IX век во Солун живее и семејството
на висок службеник на царската власт, помошник на византискиот стратег
на Солун и солунската област. Тоа бил Лав со својата сопруга Марија.
Нивната народност е нејасна. Семејството имало повеќе деца, но се
спомнуваат само имињата на најстариот - Методиј и најмалиот Константин.
Дури не се спомнува и световното име на Методиј, кој ова го добил при
замонашувањето.

Побожните родители ги упатиле своите рожби уште од најраното детство во христијанството,
трудејќи се да им помогнат да ги применуваат возвишените христијански
вистини во својот живот. Костантин уште од својата младост се занимавал
со списите на свети Григориј Назијанзин и на Дионисиј Аеропагитски. Татко му го испратил во Цариград да го продолжи своето образование во императорското Магнаурско училиште, каде, освен богословските науки, се изучувале и граматика, аритметика, географија, астрономија, музика, поезија, реторика. Покрај овие науки, Константин учел и јазици - латински, еврејски и сириски. Откако го завршил своето високо образование, Константин бил назначен за библиотекар при црквата Света Софија, а потоа бил поставен за професор по философија во училиштето што го завршил. Тогаш го добил и името Константин Филозоф.

Како високо образовени и талентирани личности на Кирил и Методиј ќе
им бидат доделувани многу тешки и одговорни задачи од страна на
византискиот двор. Најпрво биле испратени во мисија кај СараценитеАрапите) во Багдад, која како и Хазарската и Моравската мисијаВизантија, чија основна цел е да ги христијанизираат Сарацените, Хазарите, Моравските Словени, Бугарите, Русите
и другите народи на исток и север од Византија и да им ја наметнат
византиската црковна власт. Кога хазарскиот цар Каган побара од царот
Михаил проповедници на верата во Исус Христос,
тогаш на заповед на царот беа пронајдени овие двајца браќа и беа
испратени меѓу Хазарите. Откако го уверија Каган во верата Христова,
тие го крстија овој цар и голем број негови доглавници и уште
помногуброен народ. По извесно време се вратија во Цариград,
каде што ја составија словенската азбука од триесет и осум букви и
почнаа да ги преведуваат црковните книги од грчки на словенски.
( претставувале дел од политичката програма).... prodolzuva


_________________

Made by me...Not copiers alowed!!
Преглед на профилот на членот http://www.all-disney-stars.forumakers.com

12 Re: euge i dammy on Пет Дек 19, 2008 6:28 pm

Dammy :]

avatar
~Redovn clen~
~Redovn clen~
На повик од царот Ростислав отидоа во Моравија и таму ја
распространија и ја утврдија православната вера, па ги умножија книгите
и им ги дадоа на свештениците за да ја подучуваат младината. А подоцна
на повик од папата заминаа за Рим, каде што Кирил се разболе и умре, на 14 февруари 869 година. Тогаш Методиј се врати во Моравија и до смртта се потруди на утврдувањето на Христовата вера меѓу Словените. По неговата смрт - а тој се упокои во Господа на 6 април 885Свети Климент Охридски како епископ, го преминаа Дунав и се спуштија на југ во Македонија, каде што од Охрид продолжија да работат меѓу Словените на истото дело што го започнаа Методиј и Кирил на север.
година - неговите ученици Петочисленици, на чело со
Што се однесува до Методиј, постојат мошне оскудни извори, според
кои тој се здобил со световно образование и се посветил на државната и
воена служба. Бил надарен со христијански добродетелен живот и
државнички и воени способности. Подолго време управувал со брегалничката
област и придонесол христијанството длабоко да се всади во македонската
душа во тој дел на Македонија. За овој успех бил особено заслужен и
неговиот брат Константин.

Мисионерската дејност на светите браќа меѓу Македонците, посебно
возобновувањето и применувањето на македонската азбука е забележано во
житието на Свети Наум.
Ова му претходело на преведувањето на светите книги на јазикот на
Македонците од солунско и на мисионерското дело меѓу западните Словени
во Моравија.

Извесно време пред својата мисионерска дејност, светите браќа се повлекле во манастирот Полихрон на планината Олимп,
каде всушност конечно се подготвиле за своето епохално мисионерско
дело. Манастирското осамување го прекинале двапати кога биле испраќани
од византиската власт од цариградскиот патријарх во мисии меѓу Сарацените и Хазарите. Овие мисии ги извршиле со голем успех. Во Краткото житие на Константин-Кирил, напишано од неговиот ученик Климент Охридски,
се кажува дека Кирил открил пред Хазарскиот каган дека не потекнувал од
византиски род, ами дедо му бил од хранените људе на туѓ „цар„, но побегнал во Византија.

Ростислав, кнезот на Велика Моравија, испратил молба до византискиот император Михаил III овој да испрати, епископ и учител, кој ќе им објаснува на нивни јазик
вистинската христијанска вера. Изборот паднал на светите браќа. Тие
биле речиси подготвени и за оваа мисија, зашто голем број од светите
книги веќе ги превеле на словенски јазик.
Тие избрале достојни ученици и помошници и тргнале во Моравија. Таму
биле пречекани со голема радост и со големи почести. Набргу потоа
отвориле училиште, во кое ги подготвувале идните свештенослужители и
учители за западните словенски народи. Тука наишле на голем отпор од германски свештеници: обвинувани за ерес. Биле принудени да појдат во Рим и да го докажат своето правоверие. Во Рим биле примени со големи почасти од папата Адријан II. Тој ги одобрил словенските богослужбени книги и наредил да бидат поставени во олтарот на црквата Санта Марија Маџоре и богослужби да се вршат на словенски јазик во три римски цркви. Кирил во Рим тешко се разболел и почина на 14 февруари 869Нитра, 885 година. Неговите ученици биле подложени на измачувања и прогони. Некои од нив распродадени како робови.

година. Методиј епохалното мисионерско дело меѓу западните Словени го
продолжува сам со помош на своите ученици, кои во Рим биле ракоположени
во свештенички чин. Непријателството од германските свештеници не
престанувало. Истоштен од напори и измачувања, Свети Методиј почина во
Делото на светите браќа по смртта на Свети Методиј паднало во голема криза, но благодарение на нивните најдаровити ученици - Свети Климент
и Свети Наум, охридските светители и чудотворци, учители и
просветители, ползувајќи се со својот мисионерски метод, што имал за
цел да им ја објави божјата вистина на новите народи, почнувајќи ја
нивната културна самобитност, останал жив образец за Светата Црква и за
мисионерите на сите времиња.
Светите браќа Кирил и Методиј успеале да станат апостоли на
Словените. Тие сакале да му служат на доброто на сите словенски народи
и на единството на Универзалната црква. За овие и вакви свои заслуги,
во своето апостолско послание "EGREGIAE VIRTULIS", папата Јован Павле II на 31 декември, 1980 година ги прогласи за сопокровители на Европа, чиј покровител е Свети Бенедикт, прогласен од папата Павле IV на 26 октомври, 1964 година.


СЛИКИ
http://www.taratur.com/files/sliki-N/24.05kiril-metodij.jpg
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/c/cf/Cyril_Methodius25K.jpg/250px-Cyril_Methodius25K.jpg
http://commons.orthodoxwiki.org/images/7/7f/Cyril_and_Methodius.jpg
http://commons.orthodoxwiki.org/images/a/a3/Kiril_Metodij.jpg


Извинете за пост врз пост немав место!


_________________

Made by me...Not copiers alowed!!
Преглед на профилот на членот http://www.all-disney-stars.forumakers.com

13 Re: euge i dammy on Пет Дек 19, 2008 7:59 pm

Euge

avatar
~Uspesen clen~
~Uspesen clen~
ej dammy jas i ti imame 90 poeni Very Happy

Преглед на профилот на членот http://www.schoolway.forumakers.com

14 Re: euge i dammy on Саб Дек 20, 2008 12:21 am

Dammy :]

avatar
~Redovn clen~
~Redovn clen~
Супееер jghjghjfghnbv


_________________

Made by me...Not copiers alowed!!
Преглед на профилот на членот http://www.all-disney-stars.forumakers.com

15 Re: euge i dammy on Саб Дек 20, 2008 12:25 am

Euge

avatar
~Uspesen clen~
~Uspesen clen~
ej dammy jas mislam vaka koga ke ni dade dijan4e vakva zadaca da i ja pratime po pp oti jas mozda ke prepisam ili ti haha:D:D:Dzato

Преглед на профилот на членот http://www.schoolway.forumakers.com

16 Re: euge i dammy on Саб Дек 20, 2008 12:27 am

Dammy :]

avatar
~Redovn clen~
~Redovn clen~
па добро јас мислев овде да ги ставаме работите..а ти сигурно нема да препишеш нели?ниту јас хаха


_________________

Made by me...Not copiers alowed!!
Преглед на профилот на членот http://www.all-disney-stars.forumakers.com

17 Re: euge i dammy on Саб Дек 20, 2008 12:28 am

Euge

avatar
~Uspesen clen~
~Uspesen clen~
ne taman rabota hahahahahaha

Преглед на профилот на членот http://www.schoolway.forumakers.com

18 Re: euge i dammy on Саб Дек 20, 2008 1:50 am

Dijan4e

avatar
~Pocetnik~
~Pocetnik~
dammy super ali da im kazam na site ucenici deka nesmeat da go prepisat ova bidejki mozat da bidat kazneni zaradi prepisuvanje

Преглед на профилот на членот

19 Re: euge i dammy on Саб Дек 20, 2008 8:31 pm

Dammy :]

avatar
~Redovn clen~
~Redovn clen~
Pa jas mislam deka nema da prepi6at..hhh


_________________

Made by me...Not copiers alowed!!
Преглед на профилот на членот http://www.all-disney-stars.forumakers.com

20 Re: euge i dammy on Нед Дек 21, 2008 5:06 pm

Dijan4e

avatar
~Pocetnik~
~Pocetnik~
dammy uste 60 poeni za vtorata zadaca

Преглед на профилот на членот

21 Re: euge i dammy on Нед Дек 21, 2008 7:20 pm

Dammy :]

avatar
~Redovn clen~
~Redovn clen~
OKiii...ajde euge i ti najdi sega!


_________________

Made by me...Not copiers alowed!!
Преглед на профилот на членот http://www.all-disney-stars.forumakers.com

22 Re: euge i dammy on Вто Дек 23, 2008 2:38 pm

Euge

avatar
~Uspesen clen~
~Uspesen clen~
eve najdov:D
Св. Кирил и Св. Методиј Солунски се родени браќа од
Солун, од угледни и богати родители, Лав и Марија. Постариот брат,
Методиј , како офицер помина десет години меѓу Македонските Словени.
Потоа се оддалечи на гората Олимп и се предаде на монашки подвиг. Овде
подоцна му се придружи и Кирил (познат и како Константин Филозоф).
Кирил и Методиј, познати како солунските браќа просветители, имаат
голема улога во православната македонска и општо во сесловенската
историја.

Преглед на профилот на членот http://www.schoolway.forumakers.com

23 Re: euge i dammy on Вто Дек 23, 2008 3:10 pm

Dijan4e

avatar
~Pocetnik~
~Pocetnik~
dobro i euge ima 60 poeni znaci vie za ovaa zadaca imate 120 poeni
samo sledniot pat zadacite prakajte mi gi po pp

Преглед на профилот на членот

24 Re: euge i dammy on Сре Јан 07, 2009 2:18 pm

hasmin

avatar
~Nov clen~
~Nov clen~
moze i jas ?

Преглед на профилот на членот http://www.elena-erreway.blogspot.com

25 Re: euge i dammy on Сре Јан 07, 2009 2:20 pm

hasmin

avatar
~Nov clen~
~Nov clen~
moze i jas da ucestvuvam?

Преглед на профилот на членот http://www.elena-erreway.blogspot.com

Sponsored content


Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 2]

Отиди на страна : 1, 2  Next

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот