You are not connected. Please login or register

Француски

Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 Француски on Пет Јан 09, 2009 2:47 pm

Simona

avatar
~Dobar clen~
~Dobar clen~
Тука јас ќе ви предавам Француски


_________________


***Te amo Luisana***

P.S. Site obozavateli na Lali registrirajte se na:
lali-esposito.forumexpress.org
Преглед на профилот на членот

2 Re: Француски on Пет Јан 09, 2009 3:26 pm

Simona

avatar
~Dobar clen~
~Dobar clen~
Вака сега за оваа година најважен е глаголот Етар, мора на памет да го знаете еве ги неговите форми.

Etre: ( na E ima kapce )

Ednina
1.Je suis ( Jas sum)
2.Tu es ( Ti si )
3. Il est ( Toj e )
Elle ( Taa e )
Mnozina
1.Nous sommes ( Nie sme )
2.Vous etes ( Vie ste ) - na e -to od etes ima kapce
3.Ils sont ( Tie se i se upotrebuva za maski )
Elles sont ( Tie se i se upotrebuva za zenski )

Domasna rabota:
1.Je _______ Macedonienne.
2.____ est Belge
3.Vous ______ Francais.
4.Ils ______ Anglais
5._____ est l'ami de Nicola.


_________________


***Te amo Luisana***

P.S. Site obozavateli na Lali registrirajte se na:
lali-esposito.forumexpress.org
Преглед на профилот на членот

3 Re: Француски on Пет Јан 09, 2009 5:23 pm

Dammy :]

avatar
~Redovn clen~
~Redovn clen~
Напишав и ти пратив! Laughing


_________________

Made by me...Not copiers alowed!!
Преглед на профилот на членот http://www.all-disney-stars.forumakers.com

4 Re: Француски on Пет Јан 09, 2009 6:08 pm

Simona

avatar
~Dobar clen~
~Dobar clen~
super : D imas +


_________________


***Te amo Luisana***

P.S. Site obozavateli na Lali registrirajte se na:
lali-esposito.forumexpress.org
Преглед на профилот на членот

5 Re: Француски on Пет Јан 09, 2009 6:11 pm

Angel4e

avatar
~Redovn clen~
~Redovn clen~
i jas napisav i ti prativ!

Преглед на профилот на членот http://hsm3gnews.blogspot.com/

6 Re: Француски on Пет Јан 09, 2009 6:12 pm

Simona

avatar
~Dobar clen~
~Dobar clen~
знам имаш и ти + :Д


_________________


***Te amo Luisana***

P.S. Site obozavateli na Lali registrirajte se na:
lali-esposito.forumexpress.org
Преглед на профилот на членот

7 Re: Француски on Пет Јан 09, 2009 10:44 pm

hasmin

avatar
~Nov clen~
~Nov clen~
i jas napisav i ti prativ. Smile

Преглед на профилот на членот http://www.elena-erreway.blogspot.com

8 Re: Француски on Саб Јан 10, 2009 12:23 am

Maje

avatar
~Pocetnik~
~Pocetnik~
I jas napisav i ti prativ

Преглед на профилот на членот

9 Re: Француски on Нед Јан 11, 2009 6:26 pm

hasmin

avatar
~Nov clen~
~Nov clen~
Simona a jas i maja nemame +?hhh Smile

Преглед на профилот на членот http://www.elena-erreway.blogspot.com

10 Re: Француски on Нед Јан 11, 2009 8:01 pm

Simona

avatar
~Dobar clen~
~Dobar clen~
pa imate, jas sigurno sum vi vratila po pm super ili bravo


_________________


***Te amo Luisana***

P.S. Site obozavateli na Lali registrirajte se na:
lali-esposito.forumexpress.org
Преглед на профилот на членот

11 Re: Француски on Пон Јан 12, 2009 7:37 pm

hasmin

avatar
~Nov clen~
~Nov clen~
aha! sorry Smile

Преглед на профилот на членот http://www.elena-erreway.blogspot.com

12 Re: Француски on Пон Јан 12, 2009 11:27 pm

Simona

avatar
~Dobar clen~
~Dobar clen~
nis Wink


_________________


***Te amo Luisana***

P.S. Site obozavateli na Lali registrirajte se na:
lali-esposito.forumexpress.org
Преглед на профилот на членот

13 Re: Француски on Вто Мар 03, 2009 12:41 am

Simona

avatar
~Dobar clen~
~Dobar clen~
Денеска ќе ги учиме броевите од 1 до 10:
1- un (пред именки од машки род), une (пред именки од женски род)
2- deux
3- trois
4- quatre
5- cinq
6- six
7- sept
8- huit
9- neuf
10- dix

и ќе земеме неколку зброчиња:
un carnet - тефтер
un livre - книга
une gomme - гума
une carte postale - разгледница
un Carambar - Карамбар ( вид карамела )
un stylo - пенкало
un journal - весник, списание
un cahier - тетратка
un crayon - молив, дрвена боица
un bonbon - бонбона

Множина од овие зборови се прави со додавање на наставката ,,s''
Исклучок: Само кај journal не се додава ,,s'' туку множина му е journaux

За домашна на Француски да го напишете следново:

-еден тефтер
-две книги
-три гуми
- четри разгледници
- пет Карамбари
- шест пенкала
- седум списанија
- осум тетратки
- девет моливи
- десет бонбони


_________________


***Te amo Luisana***

P.S. Site obozavateli na Lali registrirajte se na:
lali-esposito.forumexpress.org
Преглед на профилот на членот

Sponsored content


Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот