You are not connected. Please login or register

Istorija!!!

Отиди на страна : Previous  1, 2, 3

Go down  Порака [Страна 3 of 3]

51 Re: Istorija!!! on Чет Јан 08, 2009 12:34 am

Dijan4e

avatar
~Pocetnik~
~Pocetnik~
super sea treba da cekame da vidime dali ke saka maje!

Преглед на профилот на членот

52 Re: Istorija!!! on Чет Јан 08, 2009 8:31 pm

Maje

avatar
~Pocetnik~
~Pocetnik~
Da sakam

Преглед на профилот на членот

53 Re: Istorija!!! on Саб Јан 10, 2009 5:19 pm

Dijan4e

avatar
~Pocetnik~
~Pocetnik~
Нова лекција
Крунисување
Има само два извора кои опишуваат како Самуил станал цар. Првиот е Јахја, современик на овие настани, кој изнесува дека Самуил по поразот што му го нанесе Никифор Уран, отпрвин барал од Василиј II милост, ветувајќи му послушност. И токму кога владетелот сакал да се согласи со тоа, се случи „да умре бугарскиот цар, кој се наоѓаше во царскиот затвор во Цариград“. Кога Самуил чу за неговата смрт, самиот се прогласи за цар.Втор, но подоцнежен извор е Поп Дукљанин, кој вели: „Во тоа време, се крена некој Самуил, кој наредил да го нарекуваат цар, и започна многу војни со Грците и ги исфрли од цела Бугарија, така што во негово време Грците не се осмелуваа ни да се приближат.Јасно е дека круната на Самуил не му ја дал младиот Василиј II, со кого бил во непријателство. Исто така е јасно и дека круната била во Цариград заедно со кралот Цимискиј, па до неа Самоил не можел никако да дојде. Затоа е очигледно дека патот до круната му бил отворен единствено преку Рим, каде што седиште имал папата, што се потврдува со подоцнежната кореспонденција меѓу бугарскиот цар Калојан (1197-1207) и папата Инокентиј III (1198-1216).Дека Самуил навистина имал круна (се споменува круна составена од зрна бисери), сведочат неколку наодот, меѓу кои и извештајот од шпанскиот Евреин Ибрахим Ибн Јакуб.Постои и претпоставката дека Самоил бил крунисан веројатно од страна на патријарх Филип. Уште Снегаров забележал дека Самоил имал „канонски патријарх“, коjшто може да го круниса.Но, и покрај сите претпоставки, денес не се знае со сигурност каде е крунисан, кој присуствувал на овој важен чин и каква обврска примил Самуил при крунисувањето.Титулата на цар Самоил како бугарски цар, крунисувањето и воопшто, припадноста на Самоил и неговото царство е контроверзна денес и претставува предмет на спор меѓу историчарите.

за домашно да ја раскажете лекцијата
домашните пракајте ѓи по пп

Преглед на профилот на членот

Sponsored content


Вратете се на почетокот  Порака [Страна 3 of 3]

Отиди на страна : Previous  1, 2, 3

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот