You are not connected. Please login or register

Istorija!!!

Отиди на страна : 1, 2, 3  Next

Go down  Порака [Страна 1 of 3]

1 Istorija!!! on Пон Ное 17, 2008 12:31 am

Dijan4e

avatar
~Pocetnik~
~Pocetnik~
jas tuka ke predavam Istorija!

Преглед на профилот на членот

2 Re: Istorija!!! on Пон Ное 17, 2008 10:37 pm

Dammy :]

avatar
~Redovn clen~
~Redovn clen~
pa ajde!


_________________

Made by me...Not copiers alowed!!
Преглед на профилот на членот http://www.all-disney-stars.forumakers.com

3 Re: Istorija!!! on Пон Ное 17, 2008 11:04 pm

Administracija!

avatar
~Uspesen clen~
~Uspesen clen~
dijan4e mozes da pocnes koga sakas

Преглед на профилот на членот http://teenschool-eliteway.forumakers.com

4 Re: Istorija!!! on Пон Ное 17, 2008 11:32 pm

Euge

avatar
~Uspesen clen~
~Uspesen clen~
pa ajdeeeeeeee

Преглед на профилот на членот http://www.schoolway.forumakers.com

5 Re: Istorija!!! on Пон Ное 17, 2008 11:45 pm

Dijan4e

avatar
~Pocetnik~
~Pocetnik~
koi bile Kiril i Metodij?
a za domasno ke imate da napisete za nivnata dejnost

Преглед на профилот на членот

6 Re: Istorija!!! on Вто Ное 18, 2008 9:52 pm

_LaLa_

avatar
~Nov clen~
~Nov clen~
Eeee pa prvo treba da ja napises lekcijata pa posle za domasno Very Happy

Преглед на профилот на членот

7 Re: Istorija!!! on Вто Ное 18, 2008 9:57 pm

Dijan4e

avatar
~Pocetnik~
~Pocetnik~
pa toa e lesno i treba da se znae a koj ne go znae neka mi kaze jas ke ja napisam lekcijata

Преглед на профилот на членот

8 Re: Istorija!!! on Вто Ное 18, 2008 9:58 pm

_LaLa_

avatar
~Nov clen~
~Nov clen~
Epa treba prvo da se predade lekcjata pa potoa da se dade domasno ne moze samo domasno i gotovo

Преглед на профилот на членот

9 Re: Istorija!!! on Вто Ное 18, 2008 10:02 pm

Dijan4e

avatar
~Pocetnik~
~Pocetnik~
dobro ajde sega ke ja napisam lekcijata

Преглед на профилот на членот

10 Re: Istorija!!! on Вто Ное 18, 2008 10:05 pm

Dijan4e

avatar
~Pocetnik~
~Pocetnik~
Св. Кирил и Св. Методиј Солунски се родени браќа од Солун, од угледно и богато византиско семејство, татко Леон и мајка Марија. Постариот брат, Методиј , како офицер помина десет години меѓу македонските Словени. Потоа се оддалечи на гората Олимп и се предаде на монашки подвиг. Овде подоцна му се придружи и Кирил (Константин Филозоф). Кирил и Методиј, познати како солунските браќа просветители, имаат голема улога во словенската историја. Нивното дело ги описмени словенските народи.

Во почетокот на IX век била веќе подготвена солидна основа за поширока и поорганизирана мисионерска активност во Западна Бугарија. Во тоа време Византиската Империја доживува нов расцут на културен план, па овој бран ги заплиснува и градовите што биле оддалечени од Цариград, посебно Солун. Во првите децении на IX век во Солун живее и семејството на висок службеник на царската власт, помошник на византискиот стратег на Солун и солунската област. Тоа бил Лав со својата сопруга Марија. Нивната народност е нејасна. Семејството имало повеќе деца, но се спомнуваат само имињата на најстариот - Методиј и најмалиот Константин. Дури не се спомнува и световното име на Методиј, кој ова го добил при замонашувањето.

Побожните родители ги упатиле своите рожби уште од најраното детство во христијанството, трудејќи се да им помогнат да ги применуваат возвишените христијански вистини во својот живот. Костантин уште од својата младост се занимавал со списите на свети Григориј Назијанзин и на Дионисиј Аеропагитски. Татко му го испратил во Цариград да го продолжи своето образование во императорското Магнаурско училиште, каде, освен богословските науки, се изучувале и граматика, аритметика, географија, астрономија, музика, поезија, реторика. Покрај овие науки, Константин учел и јазици - латински, еврејски и сириски. Откако го завршил своето високо образование, Константин бил назначен за библиотекар при црквата Света Софија, а потоа бил поставен за професор по философија во училиштето што го завршил. Тогаш го добил и името Константин Филозоф.

Како високо образовени и талентирани личности на Кирил и Методиј ќе им бидат доделувани многу тешки и одговорни задачи од страна на византискиот двор. Најпрво биле испратени во мисија кај Сарацените (Арапите) во Багдад, која како и Хазарската и Моравската мисија претставувале дел од политичката програма на Византија, чија основна цел е да ги христијанизираат Сарацените, Хазарите, Моравските Словени, Бугарите, Русите и другите народи на исток и север од Византија и да им ја наметнат византиската црковна власт. Кога хазарскиот цар Каган побара од царот Михаил проповедници на верата во Исус Христос, тогаш на заповед на царот беа пронајдени овие двајца браќа и беа испратени меѓу Хазарите. Откако го уверија Каган во верата Христова, тие го крстија овој цар и голем број негови доглавници и уште помногуброен народ. По извесно време се вратија во Цариград, каде што ја составија словенската азбука од триесет и осум букви и почнаа да ги преведуваат црковните книги од грчки на словенски.

На повик од царот Ростислав отидоа во Моравија и таму ја распространија и ја утврдија православната вера, па ги умножија книгите и им ги дадоа на свештениците за да ја подучуваат младината. А подоцна на повик од папата заминаа за Рим, каде што Кирил се разболе и умре, на 14 февруари 869 година. Тогаш Методиј се врати во Моравија и до смртта се потруди на утврдувањето на Христовата вера меѓу Словените. По неговата смрт - а тој се упокои во Господа на 6 април 885 година - неговите ученици Петочисленици, на чело со Свети Климент Охридски како епископ, го преминаа Дунав и се спуштија на југ во Македонија, каде што од Охрид продолжија да работат меѓу Словените на истото дело што го започнаа Методиј и Кирил на север.
Што се однесува до Методиј, постојат мошне оскудни извори, според кои тој се здобил со световно образование и се посветил на државната и воена служба. Бил надарен со христијански добродетелен живот и државнички и воени способности. Подолго време управувал со брегалничката област и придонесол христијанството длабоко да се всади во македонската душа во тој дел на Македонија. За овој успех бил особено заслужен и неговиот брат Константин.

Мисионерската дејност на светите браќа меѓу Македонците, посебно возобновувањето и применувањето на македонската азбука е забележано во житието на Свети Наум. Ова му претходело на преведувањето на светите книги на јазикот на Македонците од солунско и на мисионерското дело меѓу западните Словени во Моравија.

Извесно време пред својата мисионерска дејност, светите браќа се повлекле во манастирот Полихрон на планината Олимп, каде всушност конечно се подготвиле за своето епохално мисионерско дело. Манастирското осамување го прекинале двапати кога биле испраќани од византиската власт од цариградскиот патријарх во мисии меѓу Сарацените и Хазарите. Овие мисии ги извршиле со голем успех. Во Краткото житие на Константин-Кирил, напишано од неговиот ученик Климент Охридски, се кажува дека Кирил открил пред Хазарскиот каган дека не потекнувал од византиски род, ами дедо му бил од хранените људе на туѓ „цар„, но побегнал во Византија.

Ростислав, кнезот на Велика Моравија, испратил молба до византискиот император Михаил III овој да испрати, епископ и учител, кој ќе им објаснува на нивни јазик вистинската христијанска вера. Изборот паднал на светите браќа. Тие биле речиси подготвени и за оваа мисија, зашто голем број од светите книги веќе ги превеле на словенски јазик. Тие избрале достојни ученици и помошници и тргнале во Моравија. Таму биле пречекани со голема радост и со големи почести. Набргу потоа отвориле училиште, во кое ги подготвувале идните свештенослужители и учители за западните словенски народи. Тука наишле на голем отпор од германски свештеници: обвинувани за ерес. Биле принудени да појдат во Рим и да го докажат своето правоверие. Во Рим биле примени со големи почасти од папата Адријан II. Тој ги одобрил словенските богослужбени книги и наредил да бидат поставени во олтарот на црквата Санта Марија Маџоре и богослужби да се вршат на словенски јазик во три римски цркви. Кирил во Рим тешко се разболел и почина на 14 февруари 869 година. Методиј епохалното мисионерско дело меѓу западните Словени го продолжува сам со помош на своите ученици, кои во Рим биле ракоположени во свештенички чин. Непријателството од германските свештеници не престанувало. Истоштен од напори и измачувања, Свети Методиј почина во Нитра, 885 година. Неговите ученици биле подложени на измачувања и прогони. Некои од нив распродадени како робови.

Делото на светите браќа по смртта на Свети Методиј паднало во голема криза, но благодарение на нивните најдаровити ученици - Свети Климент и Свети Наум, охридските светители и чудотворци, учители и просветители, ползувајќи се со својот мисионерски метод, што имал за цел да им ја објави божјата вистина на новите народи, почнувајќи ја нивната културна самобитност, останал жив образец за Светата Црква и за мисионерите на сите времиња.

Светите браќа Кирил и Методиј успеале да станат апостоли на Словените. Тие сакале да му служат на доброто на сите словенски народи и на единството на Универзалната црква. За овие и вакви свои заслуги, во своето апостолско послание "EGREGIAE VIRTULIS", папата Јован Павле II на 31 декември, 1980 година ги прогласи за сопокровители на Европа, чиј покровител е Свети Бенедикт, прогласен од папата Павле IV на 26 октомври, 1964 година.

Преглед на профилот на членот

11 Re: Istorija!!! on Сре Ное 19, 2008 12:01 am

sta je to nivata dejnost???

Преглед на профилот на членот http://highschoolforteen.aforumfree.com

12 Re: Istorija!!! on Сре Ное 19, 2008 9:35 am

Simona

avatar
~Dobar clen~
~Dobar clen~
epa dejnost e sto pravele kiril i metodij taka vo toj smisol.........


_________________


***Te amo Luisana***

P.S. Site obozavateli na Lali registrirajte se na:
lali-esposito.forumexpress.org
Преглед на профилот на членот

13 Re: Istorija!!! on Сре Ное 19, 2008 12:17 pm

Administracija!

avatar
~Uspesen clen~
~Uspesen clen~
sta sve su uradili dok su bili zivi (sta su radili)

Преглед на профилот на членот http://teenschool-eliteway.forumakers.com

14 Re: Istorija!!! on Сре Ное 19, 2008 5:12 pm

aha ewo sad cu da uradim

Преглед на профилот на членот http://highschoolforteen.aforumfree.com

15 Re: Istorija!!! on Пон Ное 24, 2008 4:24 pm

ja napisav

Преглед на профилот на членот http://www.vanja-00-.piczo.com

16 Re: Istorija!!! on Вто Ное 25, 2008 3:49 pm

Dijan4e

avatar
~Pocetnik~
~Pocetnik~
mnogu sum zadolna od vasata domasna zadaca site imate po eden plus a sega ke ja napisam i drugata lekcija

Преглед на профилот на членот

17 Re: Istorija!!! on Вто Ное 25, 2008 3:51 pm

Euge

avatar
~Uspesen clen~
~Uspesen clen~
fala nastavnicke Very Happy

Преглед на профилот на членот http://www.schoolway.forumakers.com

18 Re: Istorija!!! on Вто Ное 25, 2008 3:53 pm

Anny

avatar
~Pocetnik~
~Pocetnik~
Very Happy Very Happy falaa Laughing

Преглед на профилот на членот

19 Re: Istorija!!! on Вто Ное 25, 2008 3:55 pm

Dijan4e

avatar
~Pocetnik~
~Pocetnik~
Свети Климент Охридски
Покрај црковните и педагошките дејности, особено учителско проветителски, Климент развил и богата книжевна дејност. Автор е на многу поучни и похвални слова како похвалата на Кирил Филозоф, похвалата на пророкот Захариј и св. Јован Крстител, за Кирил и Методиј, Јован Крстител, Михаил и Гаврил. Но, во неговото творештво преовладуваат поучителните слова кои се однесуваат на општохристијанските светители: Св.Ѓорѓи, Св.Тома, Св.Антониј, потоа слова посветени на Богородица и слова посветени за настаните од животот на Исус Христос.

Св. Климент бил и првиот епископ словенски со титула епископ велички.Во чест на светецот, во Република Македонија и Бугарија многу училишта, улици и државни институции го носат неговото име. Најголемата црква во Скопје (соборниот храм) го носи името на Свети Климент. Исто така името на светецот го носат бугарската антарктичка станица, универзитетот во Битола и Софискиот државен универзитет во Бугарија.


za domasna zadaca ke bide da napisete koj bil Kliment Oxridski za negovata dejnost

Преглед на профилот на членот

20 Re: Istorija!!! on Вто Ное 25, 2008 9:34 pm

Dijan4e

avatar
~Pocetnik~
~Pocetnik~
a da vi kazam deka sega koga site ke mi gi napisete domasnite zadaci ke pravime test od ovie 2 lekcii sto gi ucevme

Преглед на профилот на членот

21 Re: Istorija!!! on Чет Ное 27, 2008 10:00 pm

koga nastavni4ke?

Преглед на профилот на членот http://www.vanja-00-.piczo.com

22 Re: Istorija!!! on Чет Ное 27, 2008 11:14 pm

Dijan4e

avatar
~Pocetnik~
~Pocetnik~
koga na site ke im ja pregledam domasnata zadaca

Преглед на профилот на членот

23 Re: Istorija!!! on Пет Ное 28, 2008 8:33 pm

dobro nastavni4ke Very Happy

Преглед на профилот на членот http://www.vanja-00-.piczo.com

24 Re: Istorija!!! on Саб Ное 29, 2008 3:40 pm

Administracija!

avatar
~Uspesen clen~
~Uspesen clen~
vanja ti neli si nastanicka
sea odluci ili nastavnicka ili ucenicka

Преглед на профилот на членот http://teenschool-eliteway.forumakers.com

25 Re: Istorija!!! on Саб Ное 29, 2008 8:53 pm

nastavni4ka definitivno hh

Преглед на профилот на членот http://www.vanja-00-.piczo.com

Sponsored content


Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 3]

Отиди на страна : 1, 2, 3  Next

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот